Tycoons slot betsoft games

گفتگو با سید مهران عالم‌زاده شهردار منتخب کرمان

گفتگو با سید مهران عالم‌زا

حق مردم است بدانند پولی که به شهرداری پرداخت می‌کنند به چه دلیل است و در کجا هزینه می‌شود

علیرضا فدایی کرمانی/   بالاخره شورای شهر کرمان با اکثریت آرا مهندس مهران عالم زاده را به عنوان شهردار کرمان انتخاب نمود. شاید از نکات حائز اهمیت این انتخاب سپردن سکان شهرداری به نیروی جوان و متخصص است که با وجود کمترین حاشیه های سیاسی دارای پایگاهی مردمی به خصوص در قشر جوان و متخصص می باشد. بهرحال امیدواریم با حضور عالم زاده در ساختمان خیابان سپه هوای تازه ای در شهرداری کرمان دمیده شود. گفتگوی کوتاه ذیل اولین گفتگو با مهران عالم زاده به عنوان شهردار منتخب کرمان می باشد.

ضمن تبریک و آرزوی موفقیت برای شما به عنوان اولین سوال مهمترین معضل و مشکل شهر شهر کرمان از منظر شما جدای از مباحث شهرداری به عنوان شهروندی متخصص در حوزه شهرسازی چیست؟
به نظر بنده و بسیاری از شهروندان و متخصصان حوزه شهری بزرگترین مشکل کرمان در خصوص منظر شهری است.متاسفانه پوسته ظاهری شهر بسیار آزار دهنده است و سامان دهی نشده است.و در خصوص اآن اقدامی صورت نگرفته در حالی است که کرمان از لحاظ معماری شهری غنی است که نسبت به این نکته غفلت شده است
در این خصوص لطفا به طور مصداقی به نکاتی اشاره فرمایید؟
هر شهر که وارد آن می شویم دارای ظاهری است نمای ساختمان ها  درخت و فضای سبز و... همه از بخش های تشکیل دهنده منظر شهر محسوب می شوند. ولی متاسفانه شهر کرمان در نماهای ظاهری خود دچار آشفتگی و به عبارتی ناهمگونی و عدم زیبایی است مثلا در بخش های از شهر با رنگ و درخت خواسته اند این معضل را حل کنند که در عمل این چنین نشده و مثلا در زمستان که درختان پوشش سبز ندارند همه زشتی های بناهای که با آن پوشش داده شده نمایان می شود. بهرحال کرمان دارای هویتی است که باید این هویت درمعماری و همان منظر شهری نمایان باشد که متاسفانه اینگونه نیست چه در بافت قدیم چه در بخش های جدید کرمان هویت و اصالت شهر کرمان چندان محسوس نیست که این مشکل  ناشی از استفاده از مصالح ناهمگون طرح های نا متناسب و بد سلیقگی در بهسازی و ترمیم بخصوص در بافت قدیم کرمان بوده است.
جناب عالم زاده اولین موضوع در دستورکار شما به عنوان شهردار در خصوص رفع مشکلات شهر کرمان چیست؟
اولین اقدام بنده به یاری خدا که هزینه بر نیست و بیشتر فکری و ستادی است سر و سامان دادن به مباحث معماری و شهرسازی است این کار با هماهنگی بیشتر شهرداری با سازمان نظام مهندسی و کمیسیون های مرتبط ،کمیسیون ماده پنچ ،شورای شهر معاونت عمرانی و فعالیت های مانند چگونگی صدور مجوز پایان کار و...انجام می پذیرد باید عرض کنم که هدف بنده این است در نهایت طرح و ضوابطی در خصوص سیما و منظر شهر کرمان مشخص و اجرای شود.
شما به عنوان کسی که پس از سال ها از بخش خصوصی و خارج از شهرداری به تصدی شهرداری کرمان انتخاب شده اید چه نقدی بر ساختار کنونی شهرداری کرمان دارید؟
بزرگترین مشکل شهرداری در حال حاضر از دیدگاه بنده عدم شفافیت در شهرداری است چه در مباحث مالی و چه در خصوص مقررات در فعالیت های شهرداری کرمان شفافیت کافی وجود ندارد بهرحال این حق مردم است بدانند پولی که به شهرداری پرداخت می کنند به چه دلیل است و در کجا هزینه می شود یا در خصوص مقررات و ضوابط خواسته و سئوال  شهروندان این است که آیا این مقررات برای همه یکسان اعمال می شود و....مثلا همه شهروندان باید از طرح تفضیلی شهر کرمان آگاه باشند و این طرح نباید به عنوان سندی پشت پرده و تنها در اختیارشهرداری و افراد و ادارات خاصی باشد که تنها آن افراد بتوانند از رانت  این طرح بهره ببرند. اما مشکل دیگرشهرداری کرمان موضوع تخصص و به کار گرفتن افراد متخصص در امور مرتبط می باشد متاسفانه در سال های اخیر به این نکته توجه چندانی نشده است و همین امر باعث بروز برخی نابسامانی ها در شهر شده است که باید با آموزش پرسنل کنونی متناسب با فعالیت و یا جذب افراد متخصص در خصوص رفع این مشکل اقدام شود.
جناب عالم زاده متاسفانه شهر کرمان به گفته شهروندان و کارشناسان دارای بیشترین آلودگی بصری به جهت تابلوهای تبلیغاتی و...می باشدو متاسفانه شهرداری کرمان تاکنون در خصوص رفع این مشکل موفق نبوده است آیا شما در این باره اقدامی در دستورکار خود دارید؟
قطعا. کلیه اجزای که در شهر دیده می شوند اعم از نمای ساختمان ها تابلو مغازه ها ،پل عبور عابران ،جدول های خیابان تابلوهای تبلیغاتی پیاده روها و....جزو سیمای شهر محسوب می شوند که آشفتگی و عدم تناسب و فراوانی برخی اجزا مانند تابلوهای تبلیغاتی جدای از مغایرت آنها با اصول شهر سازی و زیبایی شناسی موجب آشفتگی ذهنی و روحی شهروندان نیز می شود از همین رو بنده به این مشکل و راهکارهای رفع آن توجه ویژه ای خواهم داشت.
و سخن پایانی. 
امروز همه ما شهروندان شهر کرمان اعم از بنده به عنوان شهردارمنتخب، شورای شهر، رسانه ها و مسولین و..درون یک کشتی نشسته ایم که آن شهر کرمان است و هر آسیبی که به این کشتی وارد شود ضرر و زیان آن به همه شهروندان و مسولین می رسد بنا براین با این نگاه به شهر کرمان می طلبد که همه همشهریان عزیز و مسولین و شورای محترم شهر در کنار یکدیگر در رفع بحران کنونی شهرداری کرمان  تلاش نماییم و شاهد روزهای روشنی برای کرمان باشیم. 

دیگر مطالب مرتبط

نظرات و دیدگاه های شما

دیدگاه و نظرات خود را ارسال کنید.