Tycoons slot betsoft games

رئیس مرکز «داوری» اتاق بازرگانی استان کرمان تاکید کرد: آراء داوری اتاق قطعی و لازم‌الاجرا است

رئیس مرکز «داوری» اتاق بازر

سالاری یکی از قضات بازنشسته برجسته و توانمند است که از سال1363 وارد دستگاه قضائی شده و به مدت 5/32سال فعالیت کرده است. وی تاکنون سمت‌های مختلف قضایی را به عهده داشته که آخرین مسئولیت وی مستشار محاکم تجدید نظر استان کرمان بوده و هم‌اکنون نیز به عنوان رئیس مرکز «داوری» اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان مشغول به فعالیت است.
وی در گفت‌وگوی با نشریه بیداری عنوان کرد: امروزه استفاده از روش داوری و جایگزین نمودن آن به عنوان یک نهاد هم عرض رسیدگی دادگاه چه در عرصه تجارت داخلی و چه در عرصه تجارت بین‌المللی به عنوان یک امر ضروری و غیر قابل انکار درآمده است. 
سالاری گفت: از آنجا که بعضی اختلافات و دعاوی حقوقی فعالان اقتصادی در برخی از رشته های حقوق مانند قراردادها، از چنان پیچیدگی برخوردار است که فقط متخصصین و اهل فن می توانند نسبت به آن اختلاف اعلام  نظر نمایند لذا به منظور حل و فصل اختلافات ایجاب می‌کند که تدابیری جهت شرکت دادن فرد در داوری داخلی و بین‌المللی اندیشیده بشود که با تصویب قانون اساسنامه مرکز داوری اتاق ایران از بهمن ماه 1380برای اولین بار یک سازمان داوری تخصصی و رسمی تاسیس شده که به دعاوی تجاری داخلی و بین المللی رسیدگی می نماید. 
این قاضی بازنشسته تصریح کرد: از این طریق حجم کار قوه قضائیه نیز کم خواهد شد چرا که از نظر حقوقی، مراجعه به داوری به معنای مستثنی شدن دعوی از طرح در محاکم دادگستری است بنابراین کار مرکز داوری به عنوان یک مرکز تخصصی و حرفه ای مستقل که در واقع جایگزین قضات در محاکم دادگستری می باشد و رای آن جزء در موارد بسیار استثنائی لازم الاجرا است و موجب کاهش ورودی پرونده‌ها به مراجع قضائی دارد.  
وی گفت: از آنجا که پرونده‌ها و مراجعان به دستگاه قضا از کثرت زیادی برخوردارند بنابراین بازرگانان و تجار باید زمان طولانی را تحمل کنند تا پرونده آن‌ها رسیدگی شود همچنین هزینه مراجعه به دستگاه‌های رسمی قضائی زیاد است لذا وقت و سرمایه تجار و بازرگانان تلف می‌شود و این امر به ضرر فعالان اقتصادی و در نهایت ضربه زدن به اقتصاد ملی است. 
سالاری افزود: چون داور را خود آن‌ها انتخاب می‌کنند بنابراین نسبت به رای صادره تمکین و رضایتمندی بیشتری دارند ضمن آنکه داور به مسائل آشناتر است و به صورت تخصصی به قضایا نگاه می‌کند.
  وی عنوان کرد: آراء داوری اتاق قطعی و لازم‌الاجرا است وهدف نهایی طرفین از مراجعه به داوری آن است که مرجع داوری، به اختلافات و دعاوی ایشان پایان دهد و نزاع را به شیوه‌ای قطعی حل و فصل کند که برای دستیابی به این هدف، لازم است رای داوری قطعی باشد یعنی در معرض تجدید نظر قرار نگیرد و همجنین لازم‌الاجرا باشد به این معنی که در صورتی که محکوم علیه به آن تمکین نکند، بتوان آن را به اجرا در آورد. 
رئیس مرکز داوری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان اضافه کرد: در نظام مراجعه به دادگاه‌های عمومی، افراد اختیاری در خصوص اینکه  قاضی خود را انتخاب کنند ندارند، اما در روش حل اختلاف از طریق نهاد داوری، طرفین دعوا این استقلال و آزادی عمل را دارند که بر اساس توافق هم محل حل اختلاف و هم داور را انتخاب کنند.
این مقام مسئول یکی از چالش‌های مرکز داوری را ناشناخته بودن این نهاد در بین فعالان اقتصادی دانست و تاکید کرد: لازم است با انجام اقدامات مناسب از جمله برگزاری سمینار‌ها و همایش‌های متنوع و بکارگیری ظرفیت رسانه‌ها و وسایل ارتباط جمعی مختلف به معرفی مرکز داوری و توانایی‌های آن در جهت حل و فصل دعاوی و اختلافات تجاری اعم از داخلی و بین‌المللی پرداخت.  
وی اذعان نمود: متاسفانه آنچه که بسیار مشهود است شکل‌گیری روابط تجاری و بازرگانی میان اشخاص، بدون توجه به هرگونه قواعد و نظامات حقوقی حاکم بر آن روابط است و بعضا مشاهده می‌شود شخص قرارداد چند میلیاردی تنظیم نموده لکن اعتقادی به گرفتن کمترین مشاوره حقوقی در این زمینه ندارد و عمده مشکلات ناشی از این روابط، دامن‌گیر محاکم دادگستری و خود اشخاص بازرگان می‌شود لذا پیشنهاد می‌گردد با یک تغییر نگرش، موضوعات حقوقی در صدر توجه فعالان اقتصادی قرار گیرد تا از آثار سوء ناشی از جهل به قانون جلوگیری شود.
رئیس مرکز «داوری» اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان افزود: توسعه همکاری با قوه قضائیه به شدت احساس می‌شود به گونه‌ای که بتوان بر اساس بند ج ماده 91 قانون اجرایی سیاست‌های کلی اصل44، بسترسازی مناسبی برای این امر فراهم آورد و انتظار می‌رود قضات محترم نیز علاوه بر تجار و بازرگانان، پرونده‌های متشکله در حوزه‌های مختلف اقتصادی را به این مرکز احاله کنند. 

دیگر مطالب مرتبط

نظرات و دیدگاه های شما

دیدگاه و نظرات خود را ارسال کنید.