Tycoons slot betsoft games

آیا منظورمان از مردم، خودمان است؟ با امکان شفاف‌سازی در شبکه‌های مجازی دیگر نمی‌توان تمامیت‌خواهی‌ را تنها به گردن جمع کوچکی از سیاسیون انداخت

آیا منظورمان از مردم، خودما

وقتی از مردم صحبت می‌کنیم از چه سخن می‌گوئیم؟ منظورمان از نظر و خواست مردم چیست؟ امروز در کمبود احزاب مردمی قدرتمند، پیروزی در انتخابات مختلف بستگی زیادی به لابی‌گری سیاسی دارد پس از انتخابات هم مردانِ طبقه‌ی متوسط شهری با استفاده از ابزارهای اجتماعی و ارتباطی که در اختیار دارند تلاش می‌کنند سهم خود را از قدرت به طور غیرمستقیم بگیرند، از خواسته‌های به حق گروهی تا منافع  شخصی. در این میان اما اکثریت مردمی نادیده گرفته می‌شوند که به دلایل اقتصادی، فرهنگی نه در لابی‌های بالادستی، دستی دارند و نه توان و ابزار اجتماعی لازم برای بیان و دفاع از حق و خواسته‌های صنفی و گروهی خود. گروه بزرگ اکثریتی که نه سیاسیون بیش از جلب رای‌شان به آنها اهمیت می‌دهند نه طبقه پرنفوذ اجتماعی آنها را به رسمیت می‌شناسند.
کرمان شهری است با نزدیک به هشتصد هزار نفر جمعیت که نیمی از این جمعیت را زنان تشکیل می‌دهند، زنانی که عیلرغم تمام شایستگی و توانایی که دارند سخنی از آنها در این مناسبات در میان نیست. در بعضی برآوردها سی در صد جمعیت کرمان؛ حدود دویست و پنجاه هزار نفر حاشیه‌نشین هستند. مردمی که از هرگونه خدمات شهری محرومند، نود وچهار درصدشان در وضعیت بحران اقتصادی قرار دارند و تکدی‌گری و جمع‌آوری زباله عمده راه امرار معاش‌شان است.
این روزها در محافل مختلف سیاسی و اجتماعی شهر نسبت به مردم کرمان، خواست مردم و... سخنان زیادی مطرح است. اما پرسش بزرگی که باید به آن پاسخ داد این است که منظورمان از خواست مردم کرمان و عدالت چیست؟ آیا عدالت در میان نخبگان سیاسی یعنی اینکه قدرت و پست‌ها، منصفانه بین سیاسیون تقسیم شود و منظور طبقه‌ی پرنفوذ اجتماعی از عدالت این است که نظر و منافع‌شان در مناسبات قدرت لحالظ گردد؟ در میانه‌ی دعواها و نزاع‌های این روزها آیا برای زنان هم به اندازه مردان، حقوق سیاسی قائل هستیم و به آن‌ها شانس قرار گرفتن در پست‌های مدیریتی می‌دهیم. آیا برای قشر بی‌سواد و بی‌پول و بی‌جا و مکانی که در بیغوله‌ها زندگی می‌کنند حق شهروندی قائلیم و آنان را به اندازه خودمان شهروند درجه یک می‌دانیم؟ آیا منظورمان از مردم، خودمان است؟ آیا در میان گزینه‌هایی که برای پست‌های مختلف معرفی می‌کنیم چقدر به حقوق و قدرت زنان، خواسته‌ها و نیاز اقلیت‌های مختلف و اقشار کم درآمد اهمیت می‌دهیم. با توجه به مناسبات امروز جامعه، فعلا می‌شود با قراردادهای منصفانه‌ی سیاسی و سهم‌دهی به مردان طبقه بالای اجتماعی همه چیز را آرام و رضایت‌بخش نشان داد. اما جدای از مسئله وجدان و اخلاق، قدرت‌طلبی‌های پنهان و پیدا، نادیده گرفتن بخش بزرگی از اقشار و سهم زنان در قدرت، باعث نابود کردن بیش از نیمی از توان جامعه خواهد شد. رفتاری که در کوتاه‌مدت موجب کند شدن شتاب جامعه به سوی پیشرفت و بهبود امور می شود و در درازمدت باعث ایجاد ناامنی و قدرت گرفتن فاشیست‌ها و پوپولیست‌های مردم‌فریب سیاسی. این‌بار اما همه باید حواس‌مان باشد که با امکان شفاف‌سازی در شبکه‌های مجازی دیگر نمی‌توان تمام تقصیر و تمامیت‌خواهی را تنها به گردن جمع کوچکی از سیاسیون انداخت. باید مواظب بود که بحث قدرت در میان بخشی از نخبگان غیرسیاسی تبدیل به سهم‌خواهی قدرت‌طلبانه‌، همراه با بداخلاقی نشود. 

 

دیگر مطالب مرتبط

نظرات و دیدگاه های شما

دیدگاه و نظرات خود را ارسال کنید.