Tycoons slot betsoft games

باید آنقدربه هم نزدیک شویم که بین‌مان جایی برای اختلاف وجود نداشته باشد

باید آنقدربه هم نزدیک شویم

سحرگاهی وارد اقامت‌گاهی بین راهی شدم. عده‌ای در حالتی خاص به سجده بودند. یکی پای راستش را دراز کرده بود و دیگری در حالتی مانند شنای سوئدی به سجده رفته بود، تصویری که ابتدا غریب می‌نمود، بعد خنده‌دار و سپس ترسناک. انگار عده‌ای مشغول انجام مناسکی شبیه نماز خواندن هستند. پس از برخاستن تعدادی دعای دست را یکدستی خواندند. این تصویر نه خنده‌دار بود نه غریب و نه ترسناک آنها عده‌ای از جوانان قدیمی بودند که در دوران جنگ و دفاع از کشور و مردم تیری تکه‌ای از تن‌شان را کنده بود. 
اواخر دهه‌ی پنجاه و اوایل دهه شصت ما مردم کرمان به نوعی در کوچه زندگی می‌کردیم، حتی زن‌های همسایه در کوچه سبزی پاک می‌کردند، کوچه‌ها شلوغ بود، هر محله تیم و دستۀ خودش را داشت که مثل اعضای یک خانواده بودند. جنگ شده بود و هر روز تعدادی از بچه محل‌های بزرگتر ما داوطلبانه به جنگ می‌رفتند. آن‌ها که به جبهه می‌رفتند رندتر یا خشن‌تر از بقیه نبودند درست برعکس. یعنی نمی‌شد که باشند، باید خانه و خانواده و درس و دلبستگی‌ها را رها می‌کردی و سلامت و زندگی‌ات را کف دستت می‌گرفتی و می‌رفتی در گرمای چهل و پنجاه درجه در خاک و شن می‌جنگیدی. اگر از میدان جنگ جان به در می‌بردی تازه با هزار مشکل دیگر روبرو بودی مثلا بعضی‌ها را موج می‌گرفت و مشاعرشان را از دست می‌دادند که اصطلاحا موجی می‌شدند. یادم است یکی از بچه‌ها که می‌خواست به جنگ برود مدام می‌گفت اگر موجی شدم مسخره‌ام نکنید و هوایم را داشته باشید، تنها وتنها خواسته و دغدغه‌اش همین بود.
 این تصویری است که از بچه‌های جنگ داشتیم. تصویری که متاسفانه به واسطه بعضی رفتارهای خاص و موضع‌گیری‌های یکجانبه سیاسی عده‌ای دیگر کمرنگ شده است. شاید به دلیل همین موضوع آمریکا به طمع سوءاستفاده افتاده و قصد تحریم دوباره ایران و مشخصا سپاه را دارد که عده‌ای سودجو و خائن هم از آن استقبال می‌کنند آن‌ها که در آرزوی برگشتن به فضای تحریم و سوءاستفاده دوباره از گرفتاری مملکت هستند و خارج‌نشین‌هایی که منافعی از وضعیت داخل کشورمان نمی‌برند. هر دو با استدلال‌های ساختگی و متفاوت چنین القاء می‌کنند که این تحریم‌ها به نفع مردم و کشور است. واقعیت این است که هرگاه ایرانی‌ها به واسطه بعضی اختلافات و دلخوری‌ها از هم حمایت نکرده‌اند خسارتی جبران‌ناپذیر و تاریخی متحمل شده‌اند.
 اما با وجود همه مسائل و مشکلات مانند تلاش برای بیرون راندن افراد با سلایق سیاسی متفاوت و در مواردی توزیع ناعادلانه موقعیت‌ها، منابع و منافع و عدم شفاف‌سازی، تحریم هر بخش از کشور، تحریم کل کشور است. ما در طول تاریخ از اختلاف‌ها و رها کردن یکدیگر در مقابل دشمنان ضربه‌های غیرقابل جبرانی خورده‌ایم اما درس‌هایی که باید بگیریم، گرفته‌ایم. حالا می‌دانیم که برای در امان بودن باید در کنار هم قرار بگیریم،  باید گذشت داشته باشیم درست مانند دوران جنگ. هیچکدام از ما نباید نقطه‌ای را که ایستاده‌ایم نقطه مقدسی بدانیم، نباید خود و همفکرانمان را عاری از خطا و دیگران را لبریز از گناه بپندرایم که با این تفکر تنها فساد در اردوی خود و کینه در دل دیگران ایجاد می‌کنیم، باید آنقدر به هم نزدیک شویم که بین‌مان جایی برای اختلاف وجود نداشته باشد، باید دوباره همان بچه ‌محل‌های قدیمی شویم که مثل یک خانواده پشت و پناه هم بودیم.

دیگر مطالب مرتبط

نظرات و دیدگاه های شما

دیدگاه و نظرات خود را ارسال کنید.