Tycoons slot betsoft games

پیروزی مردم نادیده گرفتن مردم استانداریی می‌شود که راه ورود ندارد و تنها می‌توان از آن خارج شد

پیروزی مردم
نادیده گرفتن م

خانه شهر کرمان حفظ خواهد شد آن هم تنها پس از آنکه مسئولین شهر ما به حکمیت کارشناسان پایتخت برای حفظ میراث فرهنگی و تاریخی شهرمان گردن نهادند. اما تلاش‌ها و واکنش‌هایی که در این مدت اقشار مختلف از خود نشان دادند بی‌نظیر و تا حدودی دور از انتظار بود؟ اما چرا؟ چرا در حالی که بسیاری از بناهایی با ارزش معماری و تاریخی بیشتر در همین شهر در حال تخریبند به ناگاه اتحاد عمومی با این وسعت تنها حول این خانه شکل گرفت؟ پاسخ به این پرسش می‌تواند برای فعالین سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و همچینین مسئولین روشنگر و هشدار دهنده باشد.
پیش از این بعضی از مسئولین و افراد موافق تخریب، این نزاع را نزاعی سیاسی می‌دانستند که به نظر نگارنده از منظری نگاه درستی است. اگر بنیان و اساس سیاست را قدرت و بنیان قدرت را در نظام جمهوری اسلامی رای مردم بدانیم آنوقت برای‌مان بهتر روشن می‌شود که چرا این نزاع  یک نزاع سیاسی تمام و کمال است.
بعضی از مسئولین که سالهای متمادی بر امور شهری کرمان تسلط داشته‌اند در توجیه تخریب این بنای مورد علاقه مردم با بی‌تفاوتی اعلام کردند که در طراحی ساختمان جدید استانداری، خانه شهر دیده نشده و فرض بر نبود آن بوده است. جمله‌ای هولناک که به سادگی و مانند امری عادی بیان می‌شود. فرض بر نبود خانه شهر بوده است. فرض این بوده که می‌شود به راحتی بنایی که متعلق به مردم است را بدون اجازه از صاحبش ویران کرد. نگاهی از سر تکبر و قیم‌مدارنه. طراحان و سفارش‌دهندگان این ساختمان در دولت‌های نهم و دهم چنین نگاهی داشته‌اند و همچنین شوراهای شهر کرمان در گذشته نیز با پذیرش قیومیت آنان هرگز مخالفت جدی با تخریب نداشته‌اند و حتی شورای چهارم هم تازه بعد از آنکه مشخص شد اکثریتش در دوره بعدی حضور ندارد مخالفت‌های کلی و جدی از خود نشان داد و این یعنی نایده گرفتن مردم در قدرت که در بخش بزرگی از سیاست ما امری عادی شده است. تحولات اجتماعی و همچنین انتخابات اخیر اما ورق را برگرداند، از یک سو مردم اعتماد به نفس بیشتری پیدا کردند و ایمان آوردند که اگر بخواهند می‌توانند بر تصمیمات کلان اثر گذار باشند و از سوی دیگر بسیاری از صاحب‌منصبان هم برای‌شان روشن شد که به صرف لابی‌های سیاسی و همراهی با نهادهای قدرتمند نمی‌توانند دیگر به کار خود ادامه دهند.
در چنین شرایطی خانه شهر میدانی برای نشان دادن دوباره قدرت مردم شد. چرا که تصور می‌رفت احتمالا پیام انتخابات اخیر در کرمان به درستی شنیده نشده است و برخی از مدیرانی که در گذشته مردم را خس و خاشاک می‌پنداشتند با نفوذ به استانداری و قرار گرفتن در سایه استاندار محترم همچنان لجوجانه مردم را نادیده می‌گیرند.
هر چند که در این مدت مردم کرمان خون دل زیادی خوردند اما نتیجه بدست آمده می‌تواند مانند خود خانه‌ی شهر میراثی جاودانه برای ما و نسل‌های آینده باشد. مسئولین محترمی هم  که ناخواسته در این  موقعیت قرار گرفتند نباید ناراحت باشند، برای اینکه متصدیان امور کمی با وضعیتی که مردم با آن درگیرند آشنا شوند فرض نمایند که بخش خصوصی و یا شهرداری کرمان ساختمانی می‌ساخت که ورودی آن استانداری بود و بدون هماهنگی‌های لازم شبانه  لودر برای تخریب ساختمان استانداری می‌فرستادند و توجیه می‌آورد که در مرحله طراحی فرض بر تخریب ساختمان استانداری بوده است. آنوقت استاندار محترم و سایر مدیران چه واکنشی نشان می‌دادند؟ آیا چنین با نجابت و متین رفتار می‌کردند و آیا  به حکمیت هیات کارشناسی تهران تن می‌دادند؟
به هر حال خانه شهر حفظ شد، امیدورام همه صاحب‌منصبان از آن درس بزرگی بگیرند چرا که بازنده‌ی تمام عیار آن مسئولینی هستند که همیشه مردم را نادیده گرفته‌اند و نتیجه‌ی میدان دادن به مدیران مخالف خواست مردم استانداری‌ای می‌شود که راه ورودی ندارد و تنها می‌توان از آن خارج شد.

 

دیگر مطالب مرتبط

نظرات و دیدگاه های شما

دیدگاه و نظرات خود را ارسال کنید.