Tycoons slot betsoft games

اگر سرمایه های کشور، غار نمی رفت، باران نماد رحمت الهی، سیلی غارتگر نمی شد

اگر سرمایه های کشور، غار نم

متاسفانه عده‌اي از هموطنان عزيزمان را اين هفته سيل به طرز دردناکي به کام مرگ کشيد. بارش ناگهاني باران يکي از پديده‌هاي هولناک طبيعي است اما عومل انساني نقش بسياري در تبديل باران شديد به سيل غارتگر دارند. عدم مديريت حوزه‌هاي آبخيزداري، تخريب و نابودي جنگل‌ها، ساخت و ساز در حريم رودخانه‌ها، تاسيس راه‌ها و ابنيه غير استاندارد و... که هر کدام خود محصول فساد گسترده از يکطرف و نبود سرمايه کافي از طرف ديگر است.

 در واقع اگر سرمايه و امکان‌هاي مختلف اين مملکت براي منافع عده‌اي به غارت نمي‌رفت هر باران تندي که نماد رحمت الهي است تبديل به سيل غارتگري نمي‌شد که جان و مال مردم ما را به راحتي به يغما ببرد.

کساني که مسبب چنين وضعيتي هستند خود بهتر مي‌دانند عواقب کارهاي‌شان چقدر براي مردم سرزمين‌شان هولناک است اما واقعيت ترسناک اين است که ميزان بي‌شرمي‌ها و فروافتادن اخلاقي عده‌اي فراتر از حد تصور است.چندين سال پيش براي انجام تحقيقي در مورد صنايع با گروهي همکاري داشتم.در يکي از شرکت هاي صنعتي عده‌اي از آن‌ها که از فروش کالاهاي معيوب کارخانه سود مي‌بردند اقدام به اخلال مي‌کردند تا درصد بيشتري از کالاها معيوب شوند. ميلياردها تومان به کارخانه‌اي که براي سربلندي و سودآوري‌اش از آنجا حقوق مي‌گرفتند ضرر مي‌رساندند تا خود و واسطه‌هاي وابسته شان چند ميليون تومان سود کنند و هيچ به اين فکر هم نمي کردند که سرمايه مملکت بر باد مي‌رود و دوستان و همکارشان در اثر ورشکستگي کارخانه دير يا زود بيکار مي‌شوند. اين نوع رفتار متجاوزانه و غير انساني  در سطح کلان‌تر مي‌شود ضرر هزار ميليارد دلاري به اقتصاد کشور به واسطه تحريم‌ها براي سود چند صدميليوني دلاري عده اي خائن، مي‌شود باج‌گيري چند صد ميليون توماني براي چشم‌پوشي بر خطاهاي پيمانکاران و در نتيجه تخريب پل‌ها و جاده‌ها بر اثر يک بارش تند و در نتيجه مرگ هموطنان‌مان، مي‌شود واردات سم و کود غيراستاندارد سرطان‌زا که باعث مي‌شود بچه‌هاي اين مملکت روي تخت بيمارستان‌ها از درد به خود بپيچند و فرزند ديگري با پولي که به جيب پدر سودجويش رفته در کشور بيگانه به تفريح و تحصيل بپردازد.

اين مسائل نه تنها به جان و مال ما آسيب مي‌رساند که حيطه فرهنگ و هويت ما را هم بي‌نصيب نمي‌گذارد.بياد داريم در همين شهر خودمان براي تامين پارکينگ براي يک پاساژ عرضه‌ي کالاهاي چيني يکي از قديمي‌ترين کاروانسراها را تخريب کردند و در ميان بي‌تفاوتي ما مردم کرمان و سکوت رسانه‌ها اينکارها به فراموشي سپرده ‌شد.

امروز در غرب و  شمال کشور سيل جان عده‌اي را گرفت و فردا ممکن است زلزله به سراغ ما بيايد. اگر ما نسبت به سرنوشت خود و جامعه، محله، شهر و کشورمان بي‌تفاوت باشيم و به رويدادهاي مختلف عکس‌العمل مناسب و به موقعي  نشان ندهيم، در انتخاب‌هايمان وسواس و دقت لازم را به خرج ندهيم هرگز به آنچه مقصودمان هست، نخواهيم رسيد و وضع‌مان همين است که هست. نگاه کنيم به اکثريت مردم شهرمان با اينکه بيشتر مردم از صبح تا شب زحمت مي‌کشند، دانش‌آموز درسش را مي‌خواند، مادر خانواده تمام توان و حواسش به خانه و زندگي است و حتي کار بيرون از خانه انجام مي‌دهد و پدر خانه از صبح تا شب مي‌دود، زحمت مي‌کشد و عرق مي‌ريزد کمتر احساس آرامش و آسودگي مي‌نمائيم و رفاه و سطح زندگي‌مان به هيچ وجه با زحمتي که مي‌کشيم متناسب نيست. شايد اين اشکال از خلق و خوي خودمان باشد در آنجا که بايد سختگير باشيم و با نهايت دورانديشي تصميم بگيريم کار را به اعتماد و حسن نيت عده‌اي وامي‌نهيم و بيشتر از آنکه به عملکردها و نتايج درازمدت آنها بنگريم بيشتر حرف و ظاهر افراد و منافع کوتاه‌مدت را مدنظر قرار مي‌دهيم.

دیگر مطالب مرتبط

نظرات و دیدگاه های شما

دیدگاه و نظرات خود را ارسال کنید.