Tycoons slot betsoft games

گفتگو با مهندس سجاد صفاهانی دبیر اول حزب کارگزاران سازندگی کرمان فعال سابق دانشجوی

گفتگو با مهندس سجاد صفاهانی

شور سیاسی در دانشجو نشان‌دهنده حساسیت و اهمیت برای آینده خود و کشور است

بسیار پیش آمده که مقامات ارشد کشور از دانشجوی سیاسی و جو پر شور سیاسی دانشگاه تمجید کرده اند، اما همان مقامات در برهه ای دیگر تاکید کردند که کار اصلی دانشگاه تولید علم است، شما به این تناقص چگونه می‌نگرید؟

قطعاً تولید علم مهمترین دستاورد دانشگاه است، اما یادمان باشد همواره دانشگاه ها در سراسر دنیا تاریخ ساز بوده اند. حتی در کشور خودمان هم در برهه هایی از تاریخ، مؤید این امر است. چراکه دانشجو اساساً آینده ساز و نیروی بالقوه ای است که سازنده آینده هر کشور را می سازد. بنابراین نه تنها تناقضی در این دوگانگی وجود ندارد بلکه لازم و ملزوم یکدیگر بوده و به نوعی مکمل هم هستند. شور سیاسی در دانشجو نوید حساسیت و اهمیت قائل شدن برای آینده خود و کشور است و نه تنها نمی توان آن را مغایر با کارکرد اصلی دانشگاه تلقی کرد بلکه از وجوه جانبی و مهم دانشگاه تلقی می شود. 

آیا دانشگاه لزوما در کشور ما سیاسی است یا اینکه دانشجویان دیگر کشور ها هم به اندازه ی دانشجویان ما سیاسی هستند؟

اصالت دانشجو مطالبه گری است مطالبه‌گری جزو غرایض اصلی بشر و از کودکی آغاز می‌شود، مطالبه‌گری عملی، انسانی است که با افزایش آگاهی و افزایش سن بیشتر می‌شود و این اختصاص به ایران ندارد در قریب به اتفاق کشورها جنبش های مدنی وملی با موتور محرک جوانان ودانشجویان اغاز یا شکل می گیرند و این قشر از جامعه هستند که فراخور موضوعات خاص در جامعه نقش افرینی میکنند، در ایران این جنبش دانشجویی و سیاسی را میتوان در 16 آذر متبلور دید ومشارکت پررنگ دانشگاهیان ایران در تسخیر سفارت آمریکا در تهران را می‌توان نمادی مهم برای نقش‌آفرینی موثر جنبش دانشجویی در عرصه سیاست قلمداد کرد فارغ از خوب یا بد بودن عملکرد آن، در دیگر کشورها نیز همواره دانشجویان نقش افرین بودند از جمله در فرانسه انجمن ملی دانشجویان فرانسه که برای نخستین بار در سال 1907 از چندین سازمان دانشجویی کوچک تشکیل شد را می‌توان بانفوذترین سازمان دانشجویی عرصه سیاسی فرانسه خواند، در آلمان، شکل گیری حرکت دانشجویی همراه با جنبش اعتراضی بود که اواخر دهه 1960 در آلمان‌غربی در واکنش به سیاست‌های دولت و فقر دانشجویان شکل گرفت.

در لهستان حرکت دانشجویی را می توان با حرکت‌های اعتراضی علیه دولت وقت کمونیست «جمهوری خلق لهستان» مرتبط کرد، اما جنبش دانشجویی مدرن آمریکا از دهه 1930 آغاز شد، زمانی که «جبهه دانشجویی ملی» به «جبهه دانشجویی دموکراسی صنعتی» پیوستند و اتحادیه دانشجویی آمریکایی را تشکیل دادند، جنبش دانشجویی در انگلیس در مقایسه با آمریکا تاریخ طولا‌نی‌تری دارد و به دهه 1880 و شکل گرفتن شوراهای نمایندگی دانشجویان باز می‌گردد، با این اشارات می توان به درستی دریافت که فعالیت سیاسی دانشجویی مختص ایران نیست.

اساساً دانشگاه سیاسی را به دیده مثبت تلقی می کنید یا منفی؟ 

مقام معظم رهبری می‌فرمایند: حیاط دانشگاه، محیط فهم سیاسی، تحلیل سیاسی، دانش سیاسی، آگاهی سیاسی است. بنده نیز به این مهم اعتقاد دارم و معتقدم نباید مقابل روحیه سیاسی دانشجویان ایستاد ومانع حرکت انها شد ولی باید ا سیاسی بازی وسو استفاده ابزاری از دانشجویان جلوگیری کرد ولی در کنار آن نباید یک نظر خاص را به دانشجویان تحمیل کرد و از حضور سایق مختلف سیاسی جلوگیری کرد.

چرا سیاسیون ما به سمت استفاده از پتانسیل سیاسی دانشگاه ها نمی روند؟

متاسفانه در گذشته این عدم اعتماد به جوانان وجود داشته ولی خوشبختانه این رویه تغییر کرده به نحوی که در حال حاضر استفاده از پتانسیل های جوانان ودانشویان جزء لاینفک حرکات ونشست های سیاسی شده است.

جوان بودن و کم تجربگی دانشجویان در معادلات پیچیده سیاسی، چقدر ممکن است بر زندگی حرفه ای، اجتماعی و علمی دانشجویان ضربه بزند؟

ابتدا باید به جنبه مثبت این قضیه نگاه کرد دانشجویانی که در دوران تحصیل در تشکلهای سیاسی و نهادهای دانشجویی فعال بوده انداکثرا در زندگی اتی خود موفق تر بودند چرا که با خیلی چالشهایی که در محیط کاری وجامعه مواجه میشوند روبروشده اند و راه حل ان را یافته اند اما در پاره ای موارد حرکتهای تند خلاف عرف رایج و یا اشتباه در نحوه برخورد و یافتن راه حل موجب ایجاد مشکلاتی بشود در کنار آن عده ای از مسولین با عینک بد بینی به این افراد نگاه می‌کنند که این موجب آسیب پذیری می شود.

شما خود رشته فنی و تجربی بوده اید یا علوم انسانی؟

تا مقطع کارشناسی ارشد فنی بودم و در ادامه تحصیل به انسانی گرایش پیدا کردم.

با توجه به اینکه کرمان از مراکز منطقه ای دانشگاه آزاد می باشد و دانشگاه شهید باهنر جزو دانشگاه‌های بزرگ کشور است و پیام نور اکثر شهر های کوچک استان نیز فعال می باشند،آیا می‌توان کرمان را یک استان دانشگاهی و شهر کرمان را یک شهر دانشگاهی به شمار آورد؟

قطعاً این موضوع صدق می‌کند البته به دانشجویان کرمانی به خصوص دانشگاه آزاد در حرکت‌های سیاسی ظلم بسیاری شده و بسیار نادیده گرفته شده‌اند.

شما به عنوان یکی از مسئولین حزب کار گزاران استان و مسئولیت‌های قبلی در حزب مردم سالاری تحرک سیاسی دانشجویان استان کرمان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در حال حاضر بعد افت 8ساله ای که تشکل های اصلاح طلب داشتند مجدد فعال تر شدند بنده معتقدم عدم حضور رقیب جدی برا ی تشکل های اصول گرا در ان بازه باعث افول شدید تراز عملکردی آنها نیز شد، چرا که رقیب قوی موجب تقویب داخلی می‌شود. حضور تشکل‌های رقیب سبب بالابردن سطح کیفی برنامه ها و فعالیت‌ها می‌شود کما فی السابق در زمان ریاست جمهوری سید محمد خاتمی تشکل‌های سیاسی دانشجویی بسیار فعال و قوی عمل می‌کردند.

نظر شما درباره اتفاقات اخیر از جمله جلوگیری از سخنرانی علی مطهری، نایب رئیس مجلس چیست؟

باید در قانون عدالت وجود داشته باشد. وقتی ما در قانون اکثریت را در نظر نگیریم و عدالت را لحاظ نکنیم این قانون پایدار نخواهد ماند قانون‌شکنی منشأ اصلی اکثر مشکلات هست، قانونی را وضع می‌کنند و بعد خودشان آن را نقض می‌کنند و می‌گویند مصلحت بود، چه کسی مصلحت را تشخیص می‌دهد؟ چه مصلحتی بالاتر از خود قانون؟ اگر قانون مشکل دارد قانون را عوض کنید و اگر ندارد پس عمل کنید. ممکن است من از قانونی خوشم نیاید اما دلیل نمی‌شود به آن عمل نکنم. ایشان شخصی مومن انقلابی ومتدین هستند که با رأی مردم به مجلس رفته اند، آیا شخصی یا کسانی می‌توانند خواسته های شخصی و جناحی خود را بر رأی مردم ارج بدانند، پس عمل به وصایای امام چه شد. 

به نظر شما همکاری مسئولین برای برگزاری سخنرانی ها چگونه است، آیا همکاری لازم را دارند؟

ان‌شاء ا... که اینگونه است تاکنون که به جز یک مورد خاص مشکلی در خصوص برگزاری برنامه وجود نداشته و در آن مورد خاص متأسفانه مسئول مورد نظر دیدگاه جناحی اش بر کار و وظیفه اش غلبه کرد.

آیا گروه هایی وجود دارد که سخنرانی ها را به هم بزنند؟

امیدوارم به حدی از بلوغ فکری در جامعه رسیده باشیم که با دیدگاه مخالف خود منطقی برخورد کنم وشانیت انسانی خود را زیر سوال نبریم چرا که دوران اربده کشی به پایان رسیده و حضور شعبان بی مخ ها به زمان رضا خانی بر می‌گردد نه حکومت اسلامی و قطعاً علما و روحانیون و مسئولین ما با چنین افرادی به شدت برخورد می‌کنند و به آنها مجالی برای آشوب و تخریب فضای پر نشاط و پویای کشور را نمی‌دهند.

دیگر مطالب مرتبط

نظرات و دیدگاه های شما

دیدگاه و نظرات خود را ارسال کنید.